Αρχείο μηνός Μάρτιος 2024

Ένα ταξίδι σε άλλες πόλεις, με μουσικό χαλί!

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του Σχολείου μας, συμμετέχοντας στο “Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Βιώσιμη Πόλη” και υλοποιώντας την Γ΄ Φάση, άκουσε τραγούδια που μιλούν για τη Νέα Φιλαδέλφεια, για γειτονιές, για το φυσικό περιβάλλον. Τα παιδιά διάβασαν τους στίχους αυτών, συζήτησαν για τα συναισθήματα, τις αναμνήσεις, τις σκέψεις και τις εικόνες που τους δημιουργούν αυτά. Τέλος, έφτιαξαν συννεφόλεξα και σας τα παρουσιάζουν στο παρακάτω βιβλίο:

Επιμορφωτικο σεμινάριο με θεμα: “Αλκοόλ και εφηβεία”, 29-3-24

Tην Παρασκευή 29 Μαρτιου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικο σεμινάριο στα πλαίσια της σχολικής κοινοτητας, στο αμφιθέατρο του σχολειου μας,  με θεμα: “Αλκοόλ και εφηβεία”. Το σεμινάριο παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας.

Στην πρόσκληση του σχολείου μας ανταποκριθηκε ο Υπεύθυνος ψυχολόγος της μονάδας 18 άνω του Ψυχιατρικου Νοσοκομείου Αττικής, κ. Πουλής Ευάγγελος.

Συζητήθηκαν θέματα όπως: οι αιτίες εξάρτησης, η πρόληψη και η αντιμετώπιση για τα εμπλεκόμενα άτομα και δόθηκαν κατευθυντηριες γραμμές για το οικογενειακό και ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον τους.

Ιερά Μητρόπολη Φωκίδος: Αλκοόλ & έφηβοι - Μια μόδα πολύ επικίνδυνη - (μέρος Α´)

Παρέλαση 25ης Μαρτίου, 25-3-2024

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου, ανήμερα της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, οι μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος στη μαθητική παρέλαση.

Την οργάνωση και εποπτεία της μαθητικής παρέλασης είχε ο κ. Καρνάβας. Συγχαρητήρια σε όλους!

Εορτασμός 25ης Μαρτίου, 22-3-2024

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε η εθνική επέτειος της 25ης  Μαρτίου 1821, την Παρασκευή  22 Μαρτίου, στην αίθουσα  εκδηλώσεων  του σχολείου μας. Οι μαθητές συνεργάστηκαν άψογα με τις υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Σάρκου  Αικατερίνη και κ. Ανυφαντή Αντωνία,  διαθέτοντας αρκετές  ώρες από  τον πολύτιμο χρόνο τους  τα Σαββατοκύριακα  και τις καθημερινές πριν από  την έναρξη  των μαθημάτων.
Μέσα  από  το βλέμμα  των ιστορικών, των ποιητών, των λογοτεχνών, των καλλιτεχνών, των ηρώων  καθώς και μέσα  από ντοκιμαντέρ, απόσπασμα από  την ταινία Αθ. Διάκος και θεατρικά δρώμενα,  επισημάνθηκε η σημασία του αγώνα των Ελλήνων για την εθνική τους ανεξαρτησία. Κεντρικό θέμα της γιορτής ήταν το αφιέρωμα στον πρώτο Κυβερνήτη της Ελλάδας, Ιωάννη Καποδίστρια, που περιελάμβανε αναφορά στο έργο  του και το θεατρικό έργο  του Ν. Καζαντζάκη “Καποδίστριας”, σε διασκευή της κ. Αικατερίνης Σάρκου.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο αντιδήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας Νέας Χαλκηδόνας κ. Γούλας, ο σύμβουλος Εκπαίδευσης Παιδαγωγικής Ευθύνης του 2ου Γυμνασίου Ν. Φιλαδέλφειας  κ. Νάσσης, καθώς και πολλοί γονείς που παραβρέθηκαν για να καμαρώσουν τα παιδιά τους.
Τη διεύθυνση της χορωδίας ανέλαβε  η κ. Κωνσταντίνα Σέλινα και τη μουσική επιμέλεια  και το πρόγραμμα της γιορτής ανέλαβε η κ. Αδαμαντια Ανδρονίκου.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την εξαιρετική προσπάθεια και το υπέροχο  αποτέλεσμα!!