10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία «Τρέχω για το ΕΥ», 29-9-2023

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 το σχολείο μας, ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘΑ και της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, γιόρτασε την  10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, συμμετέχοντας ταυτόχρονα στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία «Τρέχω για το ΕΥ».

Μαθητές και μαθήτριες, από όλες τις τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν σε αγώνες σκυταλοδρομίας που διοργανώθηκαν από τη Δ/νση του σχολείου και το σύλλογο διδασκόντων και πραγματοποιήθηκαν στο Αλσος της Νέας Φιλαδέλφειας. Τα παιδιά επέλεξαν να αγωνιστούν για το «ΕΥ» Ευθύνη και κατασκεύασαν πανό με σύνθημα «Τρέχουμε για την Ευθύνη, αφού κανένας να την αναλάβει δεν έχει μείνει».

Τα παιδιά έτρεξαν για να υπενθυμίσουν σε όλους μας ότι το ΕΥ (ΕΥζειν–ΕΥτυχία-ΕΥσυνειδησία–ΕΥαγωνίζεσθαι–ΕΥρωστία–ΕΥημερία–ΕΥθύνη-ΕΥγένεια) είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής, που πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια, στοχοπροσήλωση και ηθική ακεραιότητα.

Μπράβο σε όλους για την πολύ καλή συνεργασία, διάθεση και ενέργεια!